Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 20-07-2016 15:35   Güncelleme : 20-07-2016 15:35

Orhan Uçar: “Kamuda çalışan tüketicilerin dikkatine”

Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar, izinde bulunan devlet personelinin genelge ile görev başına dönmeleri ile ilgili açıklama yaptı.

Orhan Uçar: “Kamuda çalışan tüketicilerin dikkatine”

Uçar yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Başbakanlığın genelgesi ile tatilini yarıda kesen veya bedelini ödedikleri halde tatile gidemeyen ya da tura katılamayan memurlar haklarını nasıl arayacaklar?

Başbakanlığın yayınladığı 2016/16 nolu Genelgesi ile ülkemizde yaşanan olağanüstü bir durum nedeniyle, tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmıştır. Söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanların en kısa sürede görevleri başına dönmeleri istenmiştir.

Kamuda çalışan tüketicilerin bedelini ödeyerek otellerde kaldıkları; uçak biletini aldıkları, ancak, yolculuk yapmadıkları; tur satın aldıkları, ancak, henüz tura katılmadıkları ve benzeri sorunlar hakkında derneğimize yapılan başvurularda, Başbakanlığın bu talimatı gereğince görevlerinin başına dönecekleri nedeniyle, yarım kalan ya da hiç almadıkları hizmetlere peşin olarak ödedikleri bedelleri geri alıp alamayacakları sorulmaktadır.

Ülkemizdeki olağanüstü durum ve Başbakanlığın Genelgesinin bir mücbir neden sayılmasından dolayı, tatillerini yarıda kesip geri dönecek olan ya da tatile gitmek ve tura katılmak üzere uçak bileti alan ve sözleşme yapan memurların hizmet almadıkları günler için, yapmadıkları yolculuk ve katılmadıkları tur için peşin olarak ödedikleri bedelleri geri alma; yaptıkları sözleşmenin iptali ve senetlerin iadesi için yapmaları gerekenler şunlardır:

Bir otelde ya da pansiyonda konaklayarak tatillerini yapıyorlarsa, tatillerini yarıda keseceklerinden dolayı hizmet almadıkları günler için peşin olarak ödedikleri bedeli geri istesinler. Olumsuz cevap alırlarsa, ayrıldıktan sonra katlıkları otel ya da pansiyona iadeli taahhütlü mektup göndererek almadıkları hizmetin bedelini istesinler.

Yapmadıkları yolculuk, katılmadıkları tur nedeniyle peşin olarak ödedikleri bedeli iadeli taahhütlü bir mektup ile istesinler. Eğer, bu ve buna benzer hizmetler nedeniyle, bir sözleşme ya da senet düzenlenmiş ise, aynı iadeli taahhütlü mektup ile sözleşmenin iptalini veya senedin iadesini istesinler.

Gönderilen iadeli taahhütlü mektuba olumsuz cevap verilmesi ya da hiç cevap verilmemesi durumunda, istenilen bedel 2320TL’nin altında ise tüketici ikamet ettiği yerdeki Kaymakamlıkta bulunan ilçe tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacak. Tüketicinin ikamet ettiği ilin büyük şehir olması durumunda, 2320TL ile 3480TL arasındaki bedel için il tüketici hakem heyetine, eğer tüketicinin ikamet ettiği il büyükşehir değilse ve o ilin merkezine bağlı bir yerde ikamet ediliyorsa, 0-3480TL’ye  kadar olan bedeller için söz konusu ile bağlı il tüketici hakem heyetine başvuruda bulunulacak.

Bu ve benzeri sorunları yaşayan tüketicilerin Derneğimizi 0312 425 1529, 0 312 417 93 34 nolu telefonlardan arayarak yardım isteyebilirler."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
194. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA